Státní zámek Lysice
CZ   EN   DEStátní zámek Lysice

Aktuality a novinky

Vážení návštěvníci, omlouváme se Vám, ale
v sobotu 21.5. od 9 do 12.30 hodin bude uzavřena
návštěvnická trasa I. z důvodů  konání svatebních obřadů.

V uvedené době můžete navštívit :
 *  návštěvnickou trasu II.-  zbrojnici, severní halu , soukromé apartmány posledního šlechtického majitele zámku, hostinské apartmány a střelnice s ručně malovanými střeleckými terči
*   romantickou terasovitou zámeckou zahradu s unikátní kolonádou a krytou  pergolou

* výstavu v předzámčí "Poklady z depozitářů", která představuje  předměty spravované SZ Lysice, ale původně pocházející z jiných zámků a hradů dnes veřejnosti nepřístupných

Děkujeme Vám za pochopení.

Bc. Martina Rudolfová, kastelánkaPrvní výstavou  letošního roku v renesančním salónku je výstava s názvem

"Kouzla přírody"

    Výstava fotografií pana Miroslava Béma se snaží vystihnout atmosféru prchavých okamžiků, kdy správné světlo čaruje s přírodou a odhaluje krásu a její detaily.

    Zveme Vás tedy na v pravdě jarní výstavu, která Vás může inspirovat k vycházkám a  výletům do přírody a třeba i Vy po jejím shlédnutí objevíte netušenou nádheru v kapce vody na listech stromu či trávě.


   Možná někteří z Vás přemýšlí o zakoupení vstupenek k nám  pro svoje blízké či přátele jako dárek. Dovolujeme si Vám nabídout dárkové vouchery . Stačí nám jen napsat na naši mailovou adresu pro kolik osob a s jakou platností a my Vám je rádi na  Vaši adresu zašleme dobírkou.


Státní zámek Lysice otevřel v prostorách předzámčí výstavu prezentující kulturní mobiliář, který nepochází přímo z jeho původních sbírek. Nábytek, obrazy, textilie, sklo, fotografie i zbraně patřily původně do vybavení šlechtických sídel, které byly po zestátnění  po II. světové válce určeny k jiným účelům využití (domovy seniorů, mládeže, sociální ústavy, hospodářské budovy JZD apod.), než k zpřístupnění pro veřejnost. Předměty, které pocházely z těchto dnes nepřístupných hradů a zámku na jižní a severní Moravě, jsou jako tzv. „ svozy“ spravovány na státních hradech a zámcích. 

   V Lysicích je to téměř z 43 hradů a zámků a původně 38 tis. inventárních jednotek. Péče se tedy dostává nejen původnímu lysickému vybavení zámku. Jsou uloženy v depozitářích, zapůjčující se na výstavy, či doplnění jiných zámeckých prohlídkových tras a v mnoha případech se postupně vrací na místo, odkud byly přivezeny. Ať už mám na mysli restituce, či památky, které brzy začnou znovu být šlechtickými sídly, kam se veřejnost  podívá (zámek Čechy pod Kosířem).

   Tato výstava je součástí projektu NPÚ s názvem „ Hradozámecká inventura“  a je přístupná v září denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin a v říjnu potom od 10 do 16 hodin pouze o víkendech a svátku a rovněž mimořádně i 1.11.2015.

   Výstava je dvouletá bude tedy trvat až do podzimu 2016, ale předměty se v ní budou obměňovat, podle jejich druhu a zpracování s ohledem na jejich památkovou ochranu ( fotografie, listiny ).


    

   V loňském a letošním roce zapůjčil SZ Lysice obraz - olej na plátně, portrét  Eugena, rytíře Teubera z tzv.svozů (tedy kulturní mobiliář, který není původem z lysického zámku) konkrétně se svozu pocházejícího ze zámku v Křižanově, na výstavu " Brno -  moravský Manchester", kterou připravila Moravská galerie v Brně.

   Obraz byl v poválečném období, než byl převzat do majetku státu, velmi brutálně poškozen, plátno bylo na několika místech protrženo a naříznuto.

   Díky velkorysosti a vstřícnosti Moravské galerie byl obraz po výstavě restaurován restaurátorem Mg.panem akad.malířem Igorem Fogašem a na Lysice nedávno vrácen.  Děkujeme !

  Návštěvníci jej mohou vidět na začátku návštěvnické trasy II. ve schoďišťové haly a díky fotografiím původního stavu obdivavat jeho proměnu.

 

FOTO
Bc. Pavala Štusáková Martínková


Na zámku se restauroval portál
Před několika dny bylo dokončeno záchranné restaurování vstupního portálu barokního předzámčí  zámku. Byly opraveny římsy, zpevněn a doplněn  chybějící kámen.


Oznamujeme Vám radostnou novinu, že po půl století opět zdobí hladinu mláďata labutího páru. Vylíhla se o minulém víkendu a  v neděli 21. 6. je  labutí máma  Emili vzala poprvé "na vodu",  jsou tři a  táta labuťák  Xaver je ostražitě hlídá. A protože tu budou minimálně s rodiči dva roky, určitě budete mít možnost je obdivovat jako roztomilá housata, ale také sledovat, jak se z "ošklivého káčátka", které je šedé, změní na elegantní běloskvoucí labuť.


Prodej rostlin
Rostliny jsou vypěstovány v našich klimatických podmínkách, takže mají vyšší odolnost pro naše podnebí, než rostliny z dovozu. Prodáváme zdravé, ošetřené rostliny větších velikostí, vhodné i do větších prostor, kanceláří, restaurací, hotelů apod. Z důvodů zimování rostlin v nevelkých prostorách (zámecké oranžérii), doporučujeme včasný nákup, z důvodu lepšího výběru. Prodej osobně v zámeckém zahradnictví v Lysicích po telefonické, nebo korespondenční domluvě v pracovní dny.
Seznam včetně foto na stažení - zde - .pdf (~4,5MB)

Informace a domluva o prodeji:
Ing. Tomáš Bárta, zámecký zahradník v Lysicích
barta.tomas@npu.cz
tel.: 725 708 637

 
Státní zámek -  TOP  výletní cíl  Jižní Moravy